A tunéziai sivatagban negyvenöt évvel ezelőtt ezen a napon kezdődött a Csillagok háborúja forgatása, ebből az alkalomból szedtem össze néhány érdekes tényt, amiről nem biztos, hogy hallottatok George Lucas kapcsán.
- Lucas eredetileg gyerekkori kedvencéből, a nálunk kevésbé ismert Flash Gordon franchise-ból szeretett volna egy űroperát forgatni, azonban a jogtulajdonos King Features nevű újságszindikátus szigorú megkötésekkel és méreg drágán kínálta neki a jogokat, ugyanis a lapkiadó szívesebben látott volna a rendezői székben egy nemzetközileg elismert alkotót, jelesül Federico Fellini-t(!). A lapszindikátus végül két szék között a pad alá esett, mivel Lucas megteremtette saját mesevilágát, Fellini pedig nemet mondott.
- 1973-ban nevezték ki alelnöki rangban a 20th Century Fox kreatív osztályának fejévé Alan Ladd Jr.-t, aki később minden idők egyik legsikeresebb executive producerévé vált. Ladd karolta fel a sci-fit, ami a kutyának se kellett, de tulajdonképpen nem a Csillagok háborúja zavaros forgatókönyvébe, hanem az American Graffiti-t látva, Lucas tehetségébe fektetett be. Ha ő nincs, a film jó eséllyel sosem készül el. A nevéhez egyébként olyan sikerfilmek fűződnek, mint a Fényes nyergek, a Rendőrakadémia, A rettenthetetlen vagy a Hideg nyomon.
- Lucas-nak a sikert az American Graffiti hozta meg, amely az első olyan film volt, melyben a popzene önálló szerepet kapott a cselekményben, az aláfestő dalok háttéreffektekké váltak. Lucas újítását azóta is rengeteg rendező alkalmazza, elég csak Quentin Tarantino-ra vagy a Coen testvérek-re gondolnunk, akik filmjeikben nemcsak háttérként tekintenek a gondosan kiválasztott slágerekre, népdalokra, hanem a történet, a cselekmény mozgatórugójaként is.
- A Csillagok háborúját követően Lucas csak egy jó digitális vágóberendezést szeretett volna hangkeverővel és digitális képmásolóval, de az általa a New York Institute of Technology-ról elcsábított informatikus-fizikus Ed Catmull és csapata, melynek a kezdetektől tagja volt a Disney-től átigazoló zseniális fiatal animátor, John Lasseter, kicsit túllőtt a célon és ennek eredménye lett a Pixar képkészítő számítógép. Azonban Lucas nem akart animációval foglalkozni, amit később egyébként nagyon megbánt, így a céget 1986 februárjában értékesítette az alkalmazottaknak és Steve Jobs-nak.
- Mivel Lucas szakított a régi, mindenkire kötelező hollywood-i hagyománnyal és a film alkotóit csak a film végén lévő főcímben írta ki, az Amerikai Rendezők Céhe büntetés terhe mellett felhívta ennek orvosolására. A Csillagok háborúja atyja erre természetesen nem volt hajlandó, inkább kifizette a büntetést és mind a rendezők, mind a producerek céhéből kilépett.
- A Joseph Conrad Heart of Darkness című regénye alapján készítendő, a vietnámi háború borzalmait bemutató Apokalipszis most nemcsak, hogy eredetileg Lucas ötlete volt, de a forgatókönyvet John Milius-szal (Conan, a barbár) közösen írták és a Francis Ford Coppola által a Warner Brothers-szel kötött, a Lucas és Coppola közös tulajdonában lévő cég, az American Zoetrope keretszerződésében, amely a THX 1138-at, valamint a Magánbeszélgetések-et tartalmazta az egyetlen olyan filmterv volt, amelynek volt forgatókönyve. Mivel a cég tönkre ment, Lucas az elszámolási és jogvitákat elkerülendő inkább lemondott Coppola javára a projektről.
Az erő legyen veletek!