Ugrás a tartalomra
Dora György
  • Login
  • Blog
  • Nagyjátékfilmek
  • Televíziós projektek
  • Rólam

My name is Jones, Indiana Jones

Dora György – 2021. június 1. (kedd) - 14:14

Csillagok háborúja
film
George Lucas
Spielberg
My name is Jones, Indiana Jones

Ma negyven éve mutatták be az Elveszett frigyláda fosztogatói című kalandfilmet, Spielberg és Lucas első közös szerelemgyerekét. Az évforduló kapcsán összeszedtem néhány érdekesebb háttér információt a filmről.

1. George Lucas a Csillagok háborúja szerdai bemutatóját követően Hawaii-ra utazott feleségével, hogy egy kicsit kikapcsolódjanak, ugyanis a rendező a premiert megelőző napig dolgozott a mozikba kerülő kópiákon. Lucas a hétvégére meghívta Spielberg-et is akkori barátnőjével, Amy Irving-gel együtt. Amíg várták telefonon a nézettségi adatokat a tengerparton sokat beszélgettek, kinek milyen filmtervei vannak, mi lesz a következő mozi, amit elkészít. Spielberg elmesélte, hogy James Bond kalandjainak soron következő epizódját szeretné megrendezni, erre Lucas azt mondta neki, van egy jobb karaktere, mint Bond: Indiana Smith, egy jóképű és agyafúrt régészprofesszor, aki szabadidejében kincsekre vadászik.

2. Azonban az ötlet nem ott és akkor született, az jóval korábbi. Lucas 1974-ben pár hónap erejéig dolgozott már a koncepción Philip Kaufman-nal(!). Lucas hozta a karaktert, Kaufman pedig a MacGuffin-t és ezáltal a címet is: Az elveszett frigyláda fosztogatói. Bár az együttműködésükből nem lett semmi, Kaufman megkapta a maga credit-jét a franchise-ban.

3. Gyakorlatilag a két barát ’77 május végén, miközben egyértelművé vált, a Csillagok háborúja legyőzi A cápát és minden idők legnézettebb filmje lesz, a hawaii-i homokon megállapodott a film elkészítéséről. Hazatérve azonban útjaik elváltak: Spielberg dolgozni kezdett a Meztelenek és bolondok (1941) című háborús komédián, Lucas pedig nekilátott előkészíteni a Birodalom visszavág-ot.

4. A film megírására felkérte Leigh Brackett (Hosszú álom) írónőt, aki azonban az első verzió elkészítése után rövidesen elhunyt. Így Lucas a szerencséjében, no meg Spielberg ajánlásában bízva felkérte az akkor alig 28 éves, leforgatott filmmel nem rendelkező Lawrence Kasdan-t a forgatókönyv átírására, befejezésére. Spielberg egyébként a fiatalembert a Frigyláda írói munkálataihoz ajánlotta barátjának, mivel olvasta az Amerikai románc (Continental Divide) című forgatókönyvét. Igazi amerikai álom, ami Kasdan-nal történt: film nélküli forgatókönyvíróként hat hónapon belül Spielberg és Lucas közvetlen munkatársa lett.

5. Bár a két zseni az első pillanattól kezdve nem csak művészileg, de üzletileg is nagyon megértette egymást (2,5% részesedést cseréltek el például a Csillagok háborúja és a Harmadik típusú találkozások között), és egyértelmű volt közöttük a felállás, Lucas lesz a producer, Spielberg pedig a rendező, volt egy neuralgikus pont: az utolsó vágás joga. Ráadásul mindketten azt mondogatták a másiknak „Ez a te filmed”. A problémát végül egy külső tényező simította el, ugyanis Irwin Kerschner rendezőt megbüntette a Rendezők Céhe A birodalom visszavág eleje főcíme miatt, Lucast pedig kötelezték, hogy vágja újra a filmet, így biztosítva a szerzőknek a megfelelő megjelenést a film elején is. Lucas erre nem volt hajlandó, inkább minden bírságot kifizetett és ezzel párhuzamosan alkotói szabadságot adott Spielberg-nek, azaz övé lett az utolsó vágás joga.

6. Miután elkészült a végleges változat Marcia Lucas volt az, aki felhívta George és Steven figyelmét, hogy a nézők nem látták, mi történt Marionnal, miután túlélte Indyvel a Frigyláda csapását. Mindenki a homlokára csapott, majd visszahívták Harrison Ford-ot és Karen Allen-t és leforgatták a San Franciscó-i városháza lépcsőin játszódó Casablanca-s jelenetet.

7. Az elveszett frigyláda fosztogatói 1981 legnézettebb filmje lett, 1983 áprilisára pedig már minden idők negyedik legnagyobb kasszasikereként emlegették a Csillagok háborúja, A cápa, és A Birodalom visszavág mögött.

Pappapárám-Papparám…